I region Jönköping kan du ge blod vid våra tre sjukhus samt i vår blodbuss. Vi behöver alltid nya blodgivare. Du som ger blod gör en viktig insats. Blod kan inte tillverkas på konstgjord väg och är en färskvara som inte kan lagras längre än sex veckor. Det blod du ger kan användas i samband med till exempel operationer och vid behandling av olika sjukdomar.
Driver du denna mottagning?
Omdömen från patienter
Inga omdömen ännu. Bli den första att berätta om din upplevelse!
Med Vården.se nya chatt får du snabb hjälp att navigera i vårdsystemet och hitta den vård du behöver – allt på ett språk du förstår. Här kan du läsa mer om hur chatten gör det enklare för dig att få rätt vård i tid!
Lider du av diabetes typ 2? Nu kan du få hjälp genom det nya programmet “Full koll” från Chronos Care. Suzanne Fors, som kämpat med sin diabetes i flera år, testade programmet och såg snabbt resultat. “Jag hade aldrig klarat av att gå från 113 i Hba1c till 69 på några månader utan stödet jag har fick av mitt team på Chronos care,” berättar Suzanne, som nu börjar se ljust på framtiden.