Hela din arbetsdag med svåra lyssningssituationer kan bli bättre med rätt hjälpmedel.
För dig som har hörapparat eller hörselimplantat kan det ibland behövas kompletterande hörhjälpmedel på arbetsplatsen för att du ska kunna delta och orka med arbetsdagen. Störande bakgrundsljud och långa avstånd till ljud är exempel på saker som gör att du får anstränga dig extra mycket, något som kan leda till trötthet, oro och minskad koncentration.
Med hjälp av bra hörapparater och tekniska hjälpmedel kan du få lättare att använda den fasta telefonen, mobilen samt delta i möten, sammanträdanden och utbildningar.
Hos HÖR Stockholm Åkersberga har vi audionomer som hjälper till att hitta individuella lösningar för just din arbetsplats. Tillsammans med audionomen görs först en behovsutredning och eventuellt ett arbetsplatsbesök. Du bestämmer omfattningen av hjälpmedlen och det är ditt behov och önskemål som styr. Därefter provas eventuella hjälpmedel ut.
Yrkesverksamma som har svårt att klara av arbetet med enbart hörapparater har rätt att få ersättning av Försäkringskassan för att få extra hjälpmedel som underlättar på arbetsplatsen. Audionomen kan hjälpa dig att göra en ansökan om finansiering hos Försäkringskassan.
Kontakta oss på HÖR Stockholm Åkersberga för att få hjälp med ljuden på din arbetsplats!