BlephEx är en behandling som används för att behandla blefariter och torra ögon. Om man vid en undersökning kan konstatera blockerade körtelgångar och tecken på blefarit, brukar man rekommendera en behandling. Instrumentet används för att försiktigt exfoliera ögonlockskanterna och ögonfransarna för att ta bort den inflammatoriska biofilm som ofta leder till kroniska blefariter, torra ögon och obehag.
Genom att använda en snabbt roterande kirurgisk mikrosvamp, indränkt i en bakteriedödande lösning, förs BlephEx apparaturen längs med ögonlockskanten och fransraden. Detta avlägsnar inflammatoriskt skorv, biofilm och bakteriella exotoxiner (de främsta orsakerna till inflammatorisk blefarit), och lindrar därmed blefarit symptom och förbättrar den totala ögonlockshälsan.
Behandlingen, som tolereras väl, tar cirka 15 minuter att utföra och ger inga biverkningar.
Genom att upprepa proceduren var 4-6 månad, kan man hålla ögonlock och kanter helt fria från inflammation. Behandlingen bidrar till att ge friska ögonlock och därmed kan man undvika återkommande inflammationer och framtida besvär av torra och rinnande ögon.
Medicine doktor, Leg. Optiker, Klinikchef, IRPL certifierad
Arbetar på kliniken i Stockholm
Magister i klinisk Optometri, Leg. Optiker, IRPL certifierad
Arbetar på kliniken i Stockholm
Magister i Klinisk Optometri, Leg. Optiker, IRPL certifierad
Arbetar på kliniken i Stockholm