Ådernät finns hos många människor och är helt ofarliga, men upplevs av många som missprydande. Ådernät är spindelliknande, utvidgade blodkärl i hudens yttersta lager.
Bidragande orsaker till ådernät kan vara hormonförändringar, graviditet, övervikt eller åderbråck. För att utesluta att det inte rör sig om åderbråck bör man göra ett ultraljud innan behandlingen av ådernät börjar. Om det visar sig att så är fallet bör därför detta åtgärdas först. Risken för återfall blir då mindre.
Ådernät kan behandlas med YAG-laser eller en serie injektioner, där man sprutar in ett medel som heter Aethoxysclerol i ådernäten med hjälp av en mycket fin nål.
Aethoxysclerol är ett lokalbedövningsmedel med kärlirriterande effekter, som gör att kärlet klibbar ihop och skrumpnar. Kärlet blir först rött, sedan blått och börjar blekna efter ungefär fyra till åtta veckor. Fullt resultat kan ses efter 6 månader, ev längre. Behandlingen utförs av våra specialutbildade sköterskor.
Aethoxysclerol som används vid injektionen är ett läkemedel, och alla sådana kan ge biverkningar. I detta fall är de dock få. I sällsynta fall kan en allergisk reaktion förekomma (1/>1000), även sår kan uppkomma. Dessa läker, men det kan ta tid.
Under tre dygn efter behandlingen bör du använda stödstrumpor och avstå från hårdare muskelträning. Däremot är det viktigt att du promenerar och rör på dig, för att hålla cirkulationen igång och minimera risken för blodpropp.
Yag-laser är en hudlaser där ljuset söker sig till de röda blodkropparna i blodet. Värmen från lasern får blodkärlet att ”klibba” ihop och stänga sitt flöde och kärlväggarna förstörs.
Resterna av kärlet absorberas av kroppen och försvinner. Detta kan ta 6-8 veckor och först då kan man börja att se resultatet av behandlingen.
Man kan behöva upprepa behandlingen beroende på omfattningen av ådernät. Vanligtvis behövs 1-3 behandlingar.
Efteråt kan kärlen bli lite svullna och huden kan bli lite röd. De lite större kärlen kan försvinna nästan helt med en gång men de kan kännas lite ömma. De små ytliga och tunna kärlen kan se ut som klösmärken. Detta försvinner inom ett par dagar. Det är viktigt att använda stödstrumpa 2veckor efter behandlingen, dagtid. Blodflödet och vätska man har i benet fördelar sig då så jämt som möjligt och ev. svullnad lägger sig fortare och bästa resultat uppnås.
Det finns en liten risk för en ytlig brännskada på huden. Övergående brunpigmentering som brukar försvinna inom 1år.