Syncentralen arbetar med habilitering och rehabilitering av personer med måttlig till svår synnedsättning samt blindhet i alla åldrar. Syncentralens målsättning är att förbättra livssituationen för människor med måttlig till svår synnedsättning samt blindhet. Synnedsättning har man om man har svårt att läsa med vanliga glasögon, orientera eller förflytta sig eller klara sina dagliga aktiviteter. Enhetschef: Simon Järpvik
Driver du denna mottagning?
Omdömen från patienter
Inga omdömen ännu. Bli den första att berätta om din upplevelse!
Är du orolig för att drabbas av en ögonsjukdom, såsom grå starr eller grön starr? Hos Synsam kan du snabbt få tid hos en erfaren optiker som genomför en noggrann undersökning av din ögonhälsa.
Ska du opereras för grå starr eller funderar du på att göra en linsoperation för att korrigera din syn?
Novius Ögonklinik är unika i Sverige med sin linsoperationsteknik och Dick Lindgren är en av de patienter som har fått uppleva denna.
Han rekommenderar nu Novius Ögonklinik till andra som ska genomgå linskirurgi.