Om du har högt blodtryck eller diabetes kan det vara bra att undersöka hjärtat och kärl.
Datortomografi (DT) av hjärta och kärl är en avancerad röntgenundersökning som ger detaljerade bilder av hjärtats kranskärl och kroppens blodkärl. Den används för att upptäcka förträngningar, förkalkningar och andra kärlförändringar som kan öka risken för hjärt-kärlsjukdomar.
Undersökningen görs genom att du ligger på en brits som förs in i en DT-kamera. Ofta ges kontrastvätska via en ven i armen för att tydligare kunna se kärlen. Undersökningen tar bara några minuter och är smärtfri, men kan kräva att du håller andan i korta ögonblick för bästa bildkvalitet.
Om du har högt blodtryck, höga blodfetter, diabetes eller ärftlighet för hjärt-kärlsjukdomar kan du ha nytta av denna undersökning. Den används både för att bedöma risken för hjärtinfarkt och som en del av en allmän hjärthälsokontroll.
Välkommen att boka tid för DT-undersökning hos Familjeläkaren i Sverige - Stockholm!